„Let’s Living and Moving Consciously in our Europe”

Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea anunță implementarea proiectului de parteneriat

„SĂ TRĂIM ȘI SĂ NE MIȘCĂM CONȘTIENT ÎN EUROPA NOASTRĂ!”, desfăşurat în cadrul programului european Erasmus+, acțiunea cheie KA2 – Cooperare pentru inovare și schimb de bune practici, tipul proiectului KA201 – Parteneriate strategice pentru educație școlară.

Proiectul, ce se va desfășura pe perioada 01.09.2018-31.08.2020, a fost aprobat de către Agenţia Naţională pentru Proiecte Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale, primind numărul de identificare 2018-1-RO01-KA201-049106, având aprobat un buget de 128.000 Euro.
     În cadrul acestui parteneriat strategic, Colegiul Economic „Delta Dunării” Tulcea este coordonator, având ca parteneri alte 3 școli din Uniunea Europeană:
     – Istituto Professionale di Stato – Servizi per l’Enogastronomia e l’Ospitalità Alberghiera – S. Savioli, Riccione, ITALIA;
     – Escola Secundária Ferreira Dias, Agualva Sintra, PORTUGALIA;
     – Srednja skola Hrvatski kralj Zvonimir Krk, CROAȚIA.
Acest parteneriat strategic al celor 4 state ale U.E. are scopul conștientizării și responsabilizării elevilor cu privire la turismul în varianta ecologică.

ECHIPA DE PROIECT

În urma selecției dosarelor depuse, a fost stabilită componența finală a Comisiei de implementare a Proiectului Erasmus+ KA2  Let’s Living and Moving Consciously in our Europe” având acronimul LLMCE – în traducere „Să trăim și să ne mișcăm conștient în Europa noastră”urmând să aibă următoarea componență:

• Mocanu Camelia-Domnica – coordonator proiect
  • Dr. Lucan Liviu – responsabil proiectare și organizare
  • Ifrim Florentina – responsabil cu diseminarea
  • Constantin Adina – responsabil cu comunicarea și selecția grupului țintă
  • Administrator financiar Halmaghe Dorina – responsabil financiar
  • Bâlea Daniela – responsabil monitorizare și evaluare
  • Chesaru Nicoleta – responsabil cu activități practice turism și gastronomie și monitorizarea grupului țintă
  • Andronic Daniel / Ciurea Mihaela – responsabil administrare site și platforme virtuale
  • Secretar șef Danschi Steluța – responsabil cu activități de secretariat, gestiunea și arhivarea documentelor proiectului.