Colegiul Economic ”Delta Dunării” Tulcea

cropped-001-Sigla.png

OFERTA EDUCAȚIONALĂ
a Colegiului Economic ”Delta Dunării” Tulcea

Oferta noastră UN VIITOR MAI BUN PENTRU VOI este REALISTĂ în primul rând datorită faptului că unitatea noastră școlară asigură specializarea în meserii de viitor pentru care există locuri de muncă.

Învățământ Liceal și Profesional

Filieră Tehnologică clasa a IX-a, an școlar 2024-2025

1. DOMENIUL ECONOMIC –  3 clase / 72 locuri

• Specializare/ Calificare: Tehnician în activități economice – 2 clase/ 48 locuri
  • Specializare/ Calificare: Tehnician în administrație – 1 clasă/ 24 locuri

2. DOMENIUL COMERȚ –  1 clasă/ 24 locuri

• Specializare/ Calificare: Tehnician în activități în comerț

3. DOMENIUL TURISM ȘI ALIMENTAȚIE – 5 clase/ 120 locuri

– Învăţământ liceal – 3 clase/ 72 locuri

• Specializare/ Calificare: Tehnician în hotelărie (nivel 4 de calificare) – 1 clasă/ 24 locuri
  • Specializare/ Calificare: Tehnician în gastronomie (nivel 4 de calificare) – 2 clase/ 48 locuri

– Învăţământ profesional– 1 clasă/24 locuri

• Specializare/ Calificare: Ospătar (chelner) vânzător în unități de alimentație (nivel 3 de calificare)
  • după terminarea clasei a XI a, elevii pot opta pentru angajare cu meseria de ospătar sau continuarea studiilor liceale, cu specializarea Tehnician în gastronomie.

FACILITĂȚI OFERITE ELEVILOR NOSTRI:

• Lecții predate pe SmartBoard sau proiectate prin videoproiector
  • Ore asistate de calculator
  • Laptopuri si tablete cu acces la internet
  • Pachetul G Suite for Education care oferă acces la toate aplicațiile Google
  • Utilizarea catalogului electronic EDUS pentru transmiterea în timp real a notelor și absențelor către părinți
  • Pregătire suplimentară la materiile pentru examenul de bacalaureat (în cadrul proiectului R.O.S.E)
  • Promovabilitate la bacalaureat peste 80%
  • Parteneriate cu agenți economici care asigură angajarea absolvenților noștri

Colegiul Economic "Delta Dunării" este singura instituţie şcolară din judeţul Tulcea care asigură un parcurs şcolar integral. Un absolvent al clasei a VIII a care devine elev al Colegiului Economic poate, în mod succesiv, să devină absolvent al învăţământului profesional, liceal şi superior economic.

Oferta noastră este susţinută de resursele, programele şi relaţiile de parteneriat care ne dau posibilitatea să desfaşurăm un proces  de învăţământ eficient.