EXAMEN DE BACALAUREAT 2020

Perioada de înscriere examen de bacalaureat- sesiunea iunie-iulie 2020: 03-10 iunie 2020.

Candidații din promoția curentă și promoțiile anterioare se pot înscrie:

• online– aceștia vor completa și transmite pe emailul colegiului colecodd@yahoo.com  documentele de înscriere
  • cei care nu se pot înscrie online (în special cei din promoțiile anterioare) se pot înscrie la sediul colegiului, zilnic între orele 10-13 (miercuri 3 iun – miercuri 10 iun), amfiteatrul II, corp C, respectând măsurile de prevenire a îmbolnăvirii cu SARS-COV2 și procedurile de acces ale colegiului (purtarea maștii obligatorie).
  • elevii din promoția curentă se vor înscrie prin aplicația Google Classroom

Acte necesare inscrierii:

• Cerere tip de înscriere (descarcă model)
  • Copie certificat de naștere
  • Copie carte de identitate
  • Copie certificat de căsătorie (dacă este cazul)
  • Copie foaie matricola, pentru absolvenții promoțiilor anterioare
  • Copie diplomă de absolvire liceu
  • 2 poze pentru diplome
  • Taxa de susținere probă, pentru elevii care s-au înscris, de cel putin două ori, la examenul de bacalaureat (Aceștia vor achita suma de 59 lei/probă, prin transfer bancar în contul RO48TREZ64121E331400XXXX – TREZORERIA TULCEA).

Examenul de bacalaureat este modalitatea de evaluare a competențelor, a nivelului de cultură generală și de specializare, atins de absolvenții de liceu.

Dreptul de a susține bacalaureatul îl au elevii care au promovat învățământul liceal, indiferent de forma de învățământ.

Promovarea examenului de bacalaureat permite accesul în învățământul superior, în conformitate cu condițiile generale și specifice stabilite în acest sens.