EXAMEN DE BACALAUREAT 2020

sesiunea august septembrie

Perioada de înscriere examen de bacalaureat- sesiunea august- septembrie 2020: 13-24 iulie 2020 orele 10-13.
CENTRU DE EXAMEN: Liceul Tehnologic ”Henri Coandă” Tulcea.

Candidații din promoția curentă și promoțiile anterioare se pot înscrie:

• online– aceștia vor completa și transmite pe emailul colegiului colecodd@yahoo.com  documentele de înscriere
  • cei care nu se pot înscrie online, se pot înscrie la secretariatul colegiului, în perioada 13-24 iulie 2020, între orele 10-13, respectând măsurile de prevenire a îmbolnăvirii cu SARS-COV2 și procedurile de acces ale colegiului (purtarea maștii obligatorie).

Acte necesare inscrierii:

• Cerere tip de înscriere : descarcă fomularul
  • Copie certificat de naștere
  • Copie carte de identitate
  • Copie certificat de căsătorie (dacă este cazul)
  • Copie foaie matricola
  • Copie diplomă de absolvire liceu
  • 2 poze pentru diplome (pentru cei care nu au adus anterior)
  • Taxa de susținere probă, pentru elevii care s-au înscris, de cel putin două ori, la examenul de bacalaureat (Aceștia vor achita suma de 59 lei/probă, prin transfer bancar în contul RO48TREZ64121E331400XXXX – TREZORERIA TULCEA).
  • MODEL DE COMPLETARE A CERERII DE ÎNSCRIERE- PENTRU ABSOLVENȚII PROMOȚIEI CURENTE (2020)

Examenul de bacalaureat este modalitatea de evaluare a competențelor, a nivelului de cultură generală și de specializare, atins de absolvenții de liceu.

Dreptul de a susține bacalaureatul îl au elevii care au promovat învățământul liceal, indiferent de forma de învățământ.

Promovarea examenului de bacalaureat permite accesul în învățământul superior, în conformitate cu condițiile generale și specifice stabilite în acest sens.