ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE BUCUREȘTI

Facultatea de Economie Agroalimentară și a Mediului

Admitere A.S.E. București- F.E.A.M. Centrul Teritorial Tulcea
- anul universitar 2024-2025

Academia de Studii Economice București, Facultatea de Economie Agroalimentară și a Mediului, prin Centrul de învățământ la distanță ce funcționează la Colegiul Economic ”Delta Dunării”Tulcea, organizează concurs de admitere pentru anul universitar 2024-2025:

• pentru programul de studii universitare de licență (3 ani)
  • număr de locuri scoase la concurs: 50
  • specializarea: Economie Agroalimentară și a Mediului
  • forma de învățământ: la distanță – Centrul Teritorial Tulcea (ce funcționează în incinta Colegiului Economic ”Delta Dunării” Tulcea)

Admiterea la concurs: în baza calculării unui algoritm, cuprinzând 70% medie bacalaureat și 30% media anilor de liceu, precum și depunerea eseului motivațional.

Concursul de desfășoară online folosind platforma de admitere A.S.E.- http://admitere.ase.ro (urmăriți forma de învățământ cu frecvent redusă și la distanță Tulcea).

Clarificați-vă cu graficul desfășurării  concursului pentru forma de învățământ la distanță, cu actele necesare înscrierii (ce trebuie pregătite din timp), cu structura eseului motivațional, cu modalitatea de plată a taxei de înscriere și a celei de școlarizare.

În acest an, înscrierea la concurs se desfășoară în perioada 12-19 iulie 2024 și se realizează în principal online, folosind platforma A.S.E.-ului. Pentru cei care nu dispun de cunoștințele sau tehnica necesară, Centrul Teritorial Tulcea (din incinta Colegiului Economic ”Delta Dunării”, str. Viitorului nr. 32) asigură asistență tehnică pentru înscriere, zilnic în intervalul  orar 10-13 și 16-18, tel. 0722.991.901 sau 0744.519.852 .

Tulceni, este o mare oportunitate pentru voi (mai ales pentru cei care aspiră pentru învățământul superior, din alte centre universitare care presupun cheltuieli mari și diplome efemere), deoarece:

• S.E.- ul este liderul învățământului economic în România și sud-estul Europei. Ca atare, formându-vă în acest mediu universitar potențialul vostru intelectual are șansa unei dezvoltării maximale.
  • La absolvire, diploma de licență este o ”diplomă tare”, acceptată și recunoscută ca valoroasă de toți angajatorii publici sau privați, guvernamentali și neguvernamentali. (În prezent, rata de angajare a A.S.E.-iștilor este de 85% în primele 6 luni.)
  • Activitatea este destul de lejeră, cursurile fiind în weekend- 16 săptămâni/an universitar, activități directe cu profesori universitari ai A.S.E.- ului, restul activităților- cu aceeași profesori fiind online,
  • Cheltuielile pentru studiile universitare sunt cele mai reduse (taxa de școlarizare este de 1750 lei/semestru), fiind printre cele mai mici din țară. Nu apar cheltuieli suplimentare.

Tulceni, pentru mulți aceasta poate fi șansa vieții, pentru viitor mai bun.

PROF. DR. LUCAN LIVIU

Coordonator Centru de Învățământ la Distanță – Tulcea, al A.S.E. București