P1080457 1024x820 Revista școlii

În anul 1999 un grup de entuziaşti a trecut la editarea revistei Colegiului Economic. Revista, intitulată “PHOEBUS”, are ca director onorific pe dl. prof. dr. Liviu Lucan, directorul Colegiului iar ca redactor coordonator pe dl. prof. Gică Gică. Până in prezent au aparut 13 numere. Redacţia este alcatuită din cei mai buni elevi de la opţionalul “Redactarea revistei şcolare”.

Phoebus a devenit o revistă de opinie, cultură, informaţie şi divertisment. În cei 4 ani de apariţie a fost premiată de mai multe ori la faza judeţeană a concursului revistelor şcolare.

În cadrul revistei un loc important îl ocupa creaţiile elevilor prezentate în cadrul cenaclului “Phoebus”.

Revista a fost prezentată în cadrul “Târgului naţional al revistelor şcolare”, organizat in vara anului 2002 la Bucureşti. Exemplare din revista colegiului au fost trimise în Franţa, Austria, Canada şi Israel.

Este o revista scrisă de elevii Colegiului Economic şi apare trimestrial, fiind finanţată din fondurile extrabugetare ale Colegiului Economic.

Numere din revista: