Firma de exercitiu

Incepand din anul scolar 2003 – 2004 activitatea practica a elevilor liceului tehnologic, clasele a X-a, a XI-a, a XII-a, se desfasoara dupa modelul de invatare Firma de exercitiu.

Firma de exercitiu este un concept didactic bazat pe invatarea prin practica. Este o simulare a unei firme reale in cadrul careia toate activitatile manageriale sunt indeplinite de catre elevi prin respectarea uzuantelor comerciale si a prevederilor legislative. Elevii trec pe rand prin toate departamentele firmei si efectueaza activitati specifice postului pe care il ocupa. Profesorul este consultant pentru elevi si coordonator al firmei de exercitiu. Elevii sunt actorii principali ai procesului de invatare insusindu-si competente cheie pentru activitatea unei firme.

Firma de exercitiu reprezinta o alta forma de parteneriat.

Toate firmele de exercitiu sunt inscrise la ROCT ( Centrala Firmelor de Exercitiu – Timisoara ), iar participarea acestora la targurile nationale si internationale ale firmelor de exercitiu s-a materializat in obtinerea a numeroase premii.